Vaskularna hirurgija

Bolesti krvnih sudova, izuzetno mogu biti opasne po zdravlje, ali ako se ne liječe na vrijeme, potencijalno i po Vaš život. Uz invazivne, ali i neinvazivne metode liječenja vaskularnog sistema te vrhunsku opremu i iskusnog i kvalitetnog vaskularnog hirurga iz našeg tima, Vaš organizam i vaskularni sistem će ponovo biti u najboljem stanju.

Kada je neophodan pregled vaskularnog hirurga?
Vaskularna oboljenja mogu biti akutna i hronična. Akutna nastaju naglo, dok se hronična postepeno razvijaju. Bez obzira na prirodu toka bolesti, postoje znaci koji ukazuju da je potrebno da zakažete pregled vaskularnog hirurga. Najčešće su to jasno vidljive proširene vene, ali i bol ili grčevi u rukama ili nogama koji se javljaju tokom određenih aktivnosti ili u određenom položaju. Nije rijedak slučaj da je bol noću toliko intenzivan da remeti san.

Pojava rana na stopalima ili prstima koje sporo zarastaju, takođe, predstavlja indikaciju za ovaj pregled. Zatim, oticanje ruku ili nogu, promena boje ili temperature kože. Vaskularnom hirurgu je potrebno da se javite i ako gubite na težini i imate bol nakon uzimanja obroka, kao i ako postoje prolazni ataci ishemije mozga (TIA).

Redovni pregled vaskularnog hirurga je obavezan za pacijente koji su imali moždani udar, koji boluju od dijabetesa i onima koji imaju istoriju vaskularnih bolesti. Preporučuje se i kao vid prevencije gojaznim osobama, pušačima, ljudima sa povišenim krvnim pritiskom i sa povišenim vrednostima holesterola i triglicerida u krvi.

Kako izgleda pregled vaskularnog hirurga?
Prvi dio čini uzimanje anamneze. Kroz razgovor sa pacijentom ljekar saznaje trenutne tegobe, dosadašnje bolesti, životne navike, pa i porodičnu istoriju sličnih bolesti.

Nakon toga slijedi fizikalni pregled, koji obuhvata inspekciju, palpaciju i auskultaciju. Inspekcijom se vrši pregled kože kako bi se utvrdilo postojanje promjena, zadebljanja, deformacije noktiju, ulceracija, atrofije mišića. Palpacijom se ispituje temperatura kože na kritičnim regijama, bolna osjetljivost na dodir i stanje otoka. Procenjuje se kapilarno punjenje, da li postoji valvularna inkompetencija, insuficijencija perforantnih vena…

Auskultacija predstavlja slušanje kojim se otkrivaju šumovi na određenim tačkama, a po potrebi se vrši i mjerenje obima gornjih i donjih ekstremiteta na simetričnim mestima.

U pojedinim slučajevima za postavljanje dijagnoze neophodni su dodatni pregledi, prije svega kolor dopler krvnih sudova. Ovom metodom mjeri se protok krvi kroz krvne sudove vrata, ruku ili nogu. Na taj način se mogu otkriti suženja krvnih sudova, ali i njihova proširenja.

Pregled vaskularnog hirurga je potpuno bezbolan i neinvazivan. Traje oko pola sata, osim kada su u pitanju složena stanja kod kojih je neophodno obaviti dodatne dijagnostičke procedure. Specijalna priprema za ovaj pregled nije potrebna, jedino je neophodno da ponesete raniju dokumentaciju bolesti, ako je imate.

Na našem odjeljenju vaskularne hirurgije ordinira doktor Nedeljko Dragojević, zaposlen na Klinici za vaskularnu hirurgiju UKC RS, kao specijalista iz oblasti vaskularne hirurgije. Pored obavljanja konsultativnih pregleda iz oblasti vaskularne patologije, te liječenja oboljenja krvnih sudova, ljekari će izvoditi UZV preglede karotidnih krvnih sudova, aorte i krvnih sudova donjih ekstremiteta.

Rezervišite termin online