Pulmologija

Pulmologija se bavi dijagnostikom i liječenjem plućnih bolesti. U te bolesti spadaju sve vrste upala pluća, astma, bronhitisi, tuberkuloza, emfizem pluća, plućna embolija, sarkoidoza, fibroze, manifestacije sistemskih bolesti vezivnog tkiva na pluća i maligna oboljenja unutar grudnog koša.

Hronične respiratorne bolesti, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, su treći najčešći uzrok smrti, odmah poslije kardiovaskularnih bolesti i karcinoma. Najčešće bolesti respiratornog sistema su: hronična opstruktivna bolest pluća (HOBP), astma, bronhitisi, karcinomi pluća i traheje, te tuberkuloza.

U našem specijalističkom centru se primjenjuju savremene dijagnostičke metode, uz pomoć modernih aparata.

Pulmološki pregled se preporučuje pacijentima koji imaju neko od pobrojanih zdravstvenih stanja:

ŠTA JE SPIROMETRIJA?

Kada je u pitanju pulmološki klinički pregled, poseban akcenat stavljamo na spirometriju pluća. Spirometrija pluća je osnovni test u procjeni funkcije pluća. Nezaobilazan je u dijagnostici i praćenju bolesti disajnih puteva, ali i niza drugih bolesti. Doktoru, pulmologu, daje uvid u postojanje opstruktivnih i/ili restriktivnih smetnji ventilacije.

Koristi se u otkrivanju i praćenju astme, hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP-a), hroničnog bronhitisa, plućnog emfizema, plućne fibroze itd., kao i kod praćenja uspješnosti terapije kod bolesnika koji već boluju od pomenutih bolesti.

INDIKACIJE:

Radi se o neinvazivnoj dijagnostičkoj metodi kojom se procjenjuje zapremina plućnog vazdušnog prostora i protok vazduha kroz disajne puteve. Spirometrija je veoma bitan test za procjenu rada pluća, a za pacijenta je potpuno bezbolan, brz i nije naporan.

Kako se izvodi spirometrija?

Spirometrija je test koji se izvodi disanjem u cijev pričvršćenu na mašinu koja se zove spirometar. Prije nego što počnete s izvođenjem testa, medicinski stručnjak će vam detaljno objasniti tehniku ​​izvođenja testa. Neophodno je pažljivo slušati uputstva i preporučljivo je postavljati pitanja ako vam nešto nije jasno. Ispravna tehnika izvođenja testa je neophodna za tačne rezultate testa.

Tokom pregleda ćete sjediti na stolici, medicinski radnik će vam postaviti klip na nos. Na aparat (spirometar) ste povezani preko “usnika” cijevi (plastične ili kartonske), koji se mijenja za svaki subjekt. Usnama morate pokriti nastavak za usta kako jezik ne bi ušao u otvor nastavka za usta, a zrak ne bi izlazio izvan usnika i cijevi dok dišete.

Prvo ćete polako disati kroz nastavak za usta. Nakon toga, ljekar će vas zamoliti da lagano izduvate sav zrak iz pluća, maksimalno udahnete, zadržite dah, čvrsto stisnete usne oko nastavka za usta i izduvate sav zrak iz pluća jednako snažno i brzo. moguće (dok se pluća potpuno ne “isprazne”). Nakon toga možete normalno disati i odmoriti se.

Da bi se osigurala tačnost i tačnost rezultata testa, test se mora ponoviti 3 puta.

Pulmološku ambulantu u našoj klinici vodi dr Maja Latinčić, specijalista pulmologije.

Rezervišite termin online