Prvi privatni TMS centar u BIH

Šta je TMS?

Transkranijalna magnetna stimulacija ili TMS je neinvazivna, dijagnostička i terapeutska tehnika koja koristi magnetna polja da stimuliše ili inhibira regione mozga principom elektromagnetne indukcije pomoću  magnetnog kalema koji se postavlja na precizno određena mesta na glavi. Primenjuje se u lečenju  depresije,  opsesivno-kompulzivnog  poremećaja (OKP), anksioznosti, kokainske zavisnosti, a odlične rezultate beleži i u tretmanu hroničnog i centralnog bola, oporavku nakon moždanog udara.

Princip rada

Sistem za transkranijalnu magnetnu stimulaciju „ispaljuje“  magnetne impulse nad tačno određenim regionima mozga, dovodeći do  promena u aktivnosti moždanih ćelija. Frekvencija impulsa utiče na to da li se moždana aktivnost povećava ili smanjuje u pogođenim ćelijama. To znači da efekti TMS tretmana mogu biti dugotrajni jer menja obrasce pomoću kojih se nervne ćelije i moždane mreže povezuju i međusobno komuniciraju.

Koliko traje TMS tretman?

Za svakog pacijenta pristup je individualiziran i zavisi pre svega od indikacije  i stanja pacijenta.  U većini slučajeva tretman traje od dve do četiri sedmice, pacijent se tretira pet dana u sedmici jednom ili većim brojem stimulacija na dan. Ne postoji dokazana toksičnost tretmana nakon ovog broja stimulacija, a u nekim situacijama, može biti razumno nastaviti terapiju održavanja.

Koliko traje jedna stimulacija?

Vaš lekar će razgovarati sa Vama o najadekvatnijem načinu primene TMS-a.  Jedna stimulacija traje između 3 i 37 minuta, u zavisnosti od protokola koji se koristi.

Da li je TMS isto što i EKT (elektrokonvulzivna terapija) ?

I TMS i EKT su oblici neuromodulacije.

Elektrokonvulzivna terapija (ECT) uključuje propuštanje električne struje kroz mozak. Ovo izaziva generalizovani (grand mal) napad. Zbog toga je potrebna opšta anestezija, pacijentima može biti potrebna bolnička nega ili će im neko ko će ih voziti do i sa EKT tretmana. EKT može izazvati kratkotrajni gubitak pamćenja za period pre i posle svake sesije tretmana.

TMS koristi elektromagnetni kalem za stvaranje naizmeničnog magnetnog polja u mozgu. TMS je ambulantna procedura koja ne zahteva anesteziju i pacijenti mogu da nastave svoju normalnu životnu aktivnost odmah  nakon tretmana. Bezbolna je, ne izaziva gubitke u pamćenju.

Šta je TMS?

Antidepresivi deluju tako što menjaju delovanje neurotransmitera  u mozgu ili modifikuju receptore neurotransmitera. TMS indukuje male električne struje u mozgu koje poboljšavaju veze između moždanih ćelija i stimulišu ili inhibiraju aktivnosti moždanih ćelija. Lečenje antidepresivima podrazumeva uzimanje lekova koji se apsorbuju kroz usta, želudac i tanko crevo sa mogućim neželjenim efektima u celom ljudskom organizmu. Oni mogu izazvati neželjene efekte kao što su gastrointestinalni neželjeni efekti (mučnina, stomačni problemi), povećanje telesne težine, mogu uticati na seksualnu funkciju (smanjen seksualni nagon i odložena ejakulacija). Pacijenti takođe mogu biti alergični na antidepresive ili druge supstance sadržane u leku.

TMS ne uključuje uzimanje lekova, stoga nema sistemskih štetnih efekata. Nema uticaja na probavni sistem, na seksualnu funkciju, kogniciju i nema alergijskih reakcija. Jedini neželjeni efekat kod TMS-a koji se retko javlja je  prolazna nelagoda na mestu aplikacije  koja se obično smanjuje tokom prve nedelje kako se pacijenti navikavaju na lečenje.

 

Antidepresivima je potrebno najmanje tri nedelje da bi počeli da deluju, dok TMS ima brži početak delovanja. Studije pokazuju da kod pacijenata koji nisu odgovorili na dva ili tri antidepresiva stopa odgovora na sledeći antidepresiv iznosi 10-15%. Ako se takvi pacijenti tretiraju  TMS – om,  stopa odgovora je oko 60% !!!

Kolika je efikasnost TMS?

TMS može biti veoma efikasan u lečenju depresije. Jedna od najvećih TMS studija u lečenju teraporezistentne depresije (koja nije izlečena sa najmanje dve linije antidepresiva) pokazala je da je oko 60% pacijenata prijavilo poboljšanje svog stanja (simptomi smanjeni za najmanje 50% ), a 30% je izlečeno.

TMS je efikasan i u lečenju opsesivno-kompulzivnog poremećaja (OKP). Oko 40% učesnika u studiji postiglo je izlečenje i oko 60% učesnika je reagovalo na lečenje. Ovo je samo uzorak nekih bolesti za koje je dokazano da TMS efikasno leči, ali postoje i druge bolesti za koje su istraživanja u toku ili su odobrene u zemljama van Sjedinjenih Država, uključujući PTSP, rehabilitaciju od moždanog udara i hronični bol.

Kod kojih oboljenja se koristi TMS?

TMS se koristi u lečenju različitih psihijatrijskih i neuroloških oboljenja kao što su depresija, opsesivno kompulzivni poremećaj (OKP), posttraumatski stresni poremećaj (PTSP), anksioznost, kokainska zavisnost, demencija, autizam, migrena, neuropatski bol, fibromijalgija, stanja nakon moždanog udara. Dokazi koji podržavaju upotrebu TMS-a kao tretmana za različita mentalna oboljenja i neurološka stanja rastu veoma brzo. Stoga Vam savetujemo da proverite sa svojim lekarom da li bi TMS mogao biti opcija lečenja za Vaše probleme.

Neželjena dejstva

Najčešći neželjeni efekti TMS-a su nelagodnost na mestu aplikacije tokom tretmana, blaga glavobolja i umor nekoliko sati nakon stimulacije.  Sve ovo se obično smanjuje nakon prve nedelje lečenja.  Postoji veoma mali rizik da će neki pacijenti razviti epileptične napade tokom tretmana. Verovatnoća da pacijent bez istorije epilepsije razvije napade je 1 na 60.000 tretmana. Ovo je manje od rizika od razvoja napada kod pacijenata koji uzimaju antidepresive.

Kontradikcije

Stomatološki radovi (uključujući ispune/implantate) i pirsing nisu kontraindikacija za TMS.

Šta kada dođe do poboljšanja?

Preporučljivo je da imate redovne kontrole kod nadležnog lekara nakon što pozitivno odgovorite na TMS. Trebalo bi da se dogovorite o planu lečenja u slučaju da se ponovo pojave simptomi depresije. Mnogi pacijenti koji reaguju na TMS održavaju svoje poboljšanje bez dodatnih tretmana TMS -om. 

Međutim, postoji grupa pacijenata koji mogu ponovo iskusiti simptome depresije nakon što reaguju na TMS. Za ovu grupu pacijenata, lekar se može odlučiti da ponovo uvede TMS. Ako ste odgovorili na početni  TMS tretman, velika je verovatnoća da ćete ponovo odgovoriti na TMS. Pored toga, ako se TMS ponovo uvede ranije na početku depresije, obično je pacijentima potrebno manje stimulacija da bi stabilizovali svoje stanje. Neki pacijenti će možda morati da imaju TMS terapiju održavanja. Ovo podrazumeva da pacijent ima redovne zakazane TMS sesije jednom u nekoliko nedelja kako bi održao stabilnost psihičkog stanja.

TMS Centar